تاریخ : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 24 February , 2024
4

نصب GPS روی خودروهای عمومی تصویب شد

  • ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹

بیژن زنگنه وزیر نفت شامگاه سه‌شنبه (۱۵ بهمن‌ماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، به تشریح روند کنونی فعالیت‌های صنعت نفت در بخش‌های مختلف پرداخت و گفت: با راه‌اندازی تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه نفت طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس که ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون […]

بیژن زنگنه وزیر نفت شامگاه سه‌شنبه (۱۵ بهمن‌ماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، به تشریح روند کنونی فعالیت‌های صنعت نفت در بخش‌های مختلف پرداخت و گفت: با راه‌اندازی تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه نفت طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس که ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه را داراست، ۳.۴ میلیون تن خوراک پتروشیمی تولید می‌شود و شاهد تحول عظیمی در توسعه صنعت پتروشیمی در استان خوزستان و به‌ویژه منطقه گچساران خواهیم بود.

زنگنه با اشاره به اینکه آخرین رقم میانگین مصرف روزانه بنزین کشور ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر است، افزود: پول حاصل از صادرات بنزین به حساب هدفمندی واریز می‌شود و مبلغی به وزارت نفت تعلق نمی‌گیرد مگر همان ۱۴.۵ درصدی که اگر از آن به ما بدهند.

وی با بیان اینکه در صادرات بنزین مشکلی نداریم و به خوبی هم صادر می‌شود، گفت: البته اصل بر این بوده که نخست ذخایر داخلی را پر کنیم تا کشور دچار کمبود نشود، این اقدام برای گازوئیل، بنزین و ال‌پی‌جی هم انجام می‌شود.

*مصرف بنزین حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش یافته است

وزیر نفت درباره اینکه آیا سهمیه‌بندی بنزین به وضع صادرات آن کمک کرد، اظهار کرد: بله. مصرف بنزین کل کشور حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش یافت، البته نمی‌توان گفت که تا ابد این روند کاهش باقی می‌ماند، زیرا پس از مدتی دوباره مردم به قیمت عادت می‌کنند و مصرف افزایش می‌یابد؛ افت اولیه مصرف بنزین مانند یک شوک ابتدایی است و امکان دارد دوباره افزایش یابد.

زنگنه ادامه داد: به هر حال این سهمیه‌بندی سبب کاهش مصرف و در عین حال به تعویق افتادن تراز منفی برای چند سال شد، زیرا اگر قیمت بنزین تغییر داده نمی‌شد بی‌شک در سال ۱۴۰۰ باید بنزین وارد می‌کردیم، اما اکنون ایران بزرگترین صادرکننده بنزین میان کشورهای عضو اوپک است.

* دیگر نمی‌توان پالایشگاهی مانند ستاره خلیج فارس ساخت چون میعانات گازی مازاد نداریم

وی با اشاره به اینکه دیگر نمی‌توان پالایشگاهی مانند ستاره خلیج فارس ساخت، گفت: به دلیل اینکه میعانات گازی مازاد دیگری نداریم؛ در بلندمدت روزانه حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی تولید خواهیم داشت، هم‌اکنون روزانه به‌طور میانگین ۴۳۰ هزار بشکه آن برای خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس مصرف می‌شود، امیداریم این رقم تا چند ماه آینده افزایش یابد.

وزیر نفت افزود: حدود ۱۳۰ هزار بشکه از میعانات گازی تولیدی هم به خوراک پتروشیمی‌ها اختصاص داده می‌شود و نزدیک به روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نیز برای تامین خوراک طرح فراگیر پالایشی سیراف در نظر گرفته شده است و حدود ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی شیرین به پالایشگاه‌های داخلی عرضه می‌شود، بنابراین میعانات گازی زیادی برای احداث دوباره پالایشگاه میعانات گازی وجود ندارد.

*برداشت از پارس جنوبی رو به افت است

زنگنه گفت: آینده برداشت از میدان گازی پارس جنوبی نیز از این به بعد رو به افت خواهد بود، ما اکنون با سرعت بالا در حال تخلیه این میدان هستیم؛ پارس جنوبی دیگر تمام و سقف میعانات گازی هم همین مقدار است.

وی درباره استفاده از فناوری جی‌تی‌ال برای تولید بنزین از گاز گفت: استفاده از این فناوری تقریبا در دنیا رو به پایان است، زیرا طرحی بسیار گران و غیراقتصادی است و قطر هم که می‌خواست پایتخت جی‌تی‌ال دنیا شود پس از احداث تنها یک یا دو واحد سرانجام این فناوری را رها کرد.

*متقاضیان احداث پتروپالایشگاه ها می‌توانند تا ۱۷ اسفندماه ۹۸ درخواست اولیه خود را اعلام کنند

وزیر نفت با تأکید بر اینکه امکان افزایش ظرفیت تولید در پالایشگاه‌های میعانات گازی وجود ندارد، ادامه داد: امکان توسعه پالایشگاه‌های نفت خام وجود دارد، نخست باید پالایشگاه‌های موجود را بهینه‌سازی کنیم و ترکیب کمیت محصولات آن را تغییر دهیم به آن معنا که فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک بیشتری تولید شود و مازوت کمتری تولید کنیم، کیفیت فرآورده‌ها را هم باید بالا ببریم.

زنگنه با اشاره به اینکه به‌تازگی قانونی برای احداث پتروپالایشگاه‌ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، افزود: آیین‌نامه‌ها و اطلاعات آن در تارنمای وزارت نفت بارگذاری شده است و متقاضیان می‌توانند تا ۱۷ اسفندماه ۹۸ درخواست اولیه خود را اعلام کنند. تسهیلات خوبی برای این پتروپالایشگاه ها در نظر گرفته شده است که امیدوارم در این موضوع به خوبی کار شود.

*خودرو در ایران عمر استفاده ندارد

وی اظهار کرد: ریشه مشکل مصرف سوخت را تنها نباید در پالایشگاه‌ها جست‌وجو کرد، بلکه بخش عمده آن را باید در سامانه حمل‌ونقل و کارخانه‌های ساخت خودرو دید، این دو عامل باید با هم لحاظ شود، همچنین نباید با هر استانداردی خودرو تولید شود، تولید خودرو در کشور عمر ندارد؛ انسان عمر دارد اما خودرو در ایران عمر ندارد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه بنزین یورو ۴ یا بنزین یورو ۵ تأثیری در بحث مصرف سوخت خودرو ندارد و تأثیر آن در آلودگی هواست، اظهار کرد: سالانه چند خودرو در کشور ساخته می‌شود که به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۵ تا ۶ لیتر سوخت مصرف کند؟ سرانجام این موضوع باید استانداردسازی و اجباری شود، استانداردسازی مصرف سوخت در خودروهای نیمه‌سنگین، اتوبوس‌ها و کامیون‌ها باید اجرا شود.

وی در پاسخ به اینکه در بحث آلودگی هوا مشکل از کیفیت بنزین است یا خودرو گفت: کیفیت بنزین و گازوئیل توزیعی در شهرهای بزرگ کیفیت مناسب دارد که این را سازمان محیط زیست هم بارها اذعان و اعلام کرده است و یه‌تازگی هم آقای کلانتری اعلام کرده است اگر سوختی که سال ۹۲ در کشور توزیع می‌شد هم اکنون تداوم داشت دیگر هیچکدام از شهرها قابل زندگی کردن نبود.

زنگنه با اشاره به اینکه گازرسانی به نیروگاه‌ها و خانه‌ها هم حرکت بزرگی برای کمک به بهبود کیفیت هواست، تصریح کرد: اما هر شهری دارای ظرفیت خود پالایندگی است و نمی‌شود در یک شهر معادل ده‌ها میلیون خودرو داشته باشیم؛ گفته می‌شود موتورهای کاربراتوری چند برابر خودروی سمند آلودگی ایجاد می‌کنند، بنابراین تهران ظرفیت خود پالایندگی این همه خودرو را ندارد که به آن این حجم از آلودگی تزریق شود. باید خودروها و موتورسیکلت‌ها را استانداردسازی کنیم، بنده در این باره بر استفاده از گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) که اقتصادی است و تأثیر بسیاری هم بر کاهش آلایندگی دارد، تاکید دارم.

وزیر نفت گفت: در تهران و شهرهای بزرگ قدری هم آلاینده‌های ساکن داریم که باید با آن برخورد شود.

*تغییری در طرح سهمیه‌بندی بنزین وجود ندارد

وی در پاسخ به اینکه آیا سهیمه‌بندی بنزین قرار است تغییری کند و سهمیه به جای خودرو به شخص تعلق گیرد یا اینکه آیا برای عید نیز سهمیه‌ای برای سفرهای نوروزی اعلام می‌شود، گفت: ما پیشنهادی برای تغییر سهمیه‌بندی در دست نداریم، تصمیم‌گیری برای مواردی که در برنامه‌ریزی اولیه سهمیه‌بندی در نظر گرفته نشده است، از سوی کارگروهی متشکل از وزارت نفت، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه، انجام می‌شود؛ برای نمونه قرار شد برای تاکسی‌های اینترنتی سهمیه در نظر گرفته شود که انجام شد، اما اکنون دستور کار جدیدی وجود ندارد.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا طبق قانون برنامه ششم توسعه و قانون‌های متعدد دیگر، فروش نفت به پالایشگاه‌های داخلی در بورس انرژی انجام نمی‌شود، افزود: چنین قانونی وجود ندارد.

*خبرهای خوش برای پیمانکاران

زنگنه درباره طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم گفت: حدود یک سال است که همکاران بنده روی شرایط قراردادی نیروی‌های ارکان ثالث نفت کار کردند که به‌زودی خبرهای خوبی در این باره اعلام می‌شود، این کار با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مشاور انجام شده است و امیدوارم تا پایان سال بخشی از آن اعلام شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای نیروهای قرارداد موقت صنعت نفت هم در یک سال گذشته از نظر پرداخت‌ها و تسهیلات به‌ویژه تسهیلات درمانی، تغییراتی رخ داد، گفت: تا حدودی رقم را بالا برده‌ایم، نمی‌گوییم شرایط خیلی خوب، اما تا جایی که مقدوراتمان بود در حقوق آنها تغییرات مثبتی اعمال کردیم زیرا همانطور که شما گفتید اکنون ما صورتمان را با سیلی سرخ می‌کنیم.

*تصویب طرح نصب دستگاه GPS روی خودروهای عمومی در شورای اقتصاد

وزیر نفت درباره مدیریت مصرف گازوئیل و برنامه‌های جلوگیری از قاچاق و استفاده بهینه در حمل‌ونقل بین شهری هم گفت: بالاترین حجم قاچاق سوخت مربوط به گازوئیل است، بنزین هم قاچاق می‌شود، اما مقدار آن کم است زیرا خطرش زیاد است، مقدار قاچاق نفت کوره هم اندک است، ال‌پی‌جی هم قاچاق نمی‌شود.

زنگنه ادامه داد: طرح نصب دستگاه جی‌پی‌اس (GPS) روی خودروهای عمومی برای بررسی پیمایش آنها دو هفته پیش در شورای اقتصاد تصویب شد، هم‌اکنون براساس پیمایش بارنامه صادر می‌شود، اما براساس طرح جدید، کیلومتر محاسبه می‌شود و بر مبنای نوع، سال ساخت، ظرفیت موتور خودرو و حتی اینکه آیا خودرو حامل بار است، به آن سوخت تعلق می‌گیرد، این طرح پیمایشی به‌زودی آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه خودروهای درون‌شهری هنوز بارنامه ندارند، اظهار کرد: برای این خودروها یک باربرگ تهیه شده است، اما زمان‌بر است که باید رویه اصلاح شود؛ با اجرای این طرح دیگر راه قاچاق از این طریق بسته می‌شود، اما برای حل موضوع قاچاق باید جلو این کار در مقصد گرفته شود؛ برای نمونه زمانی که صادرات رسمی زمینی ما آغاز شد، قاچاق کاهش یافت. افغانستان یکی از محل‌های پذیرش قاچاق بود که پس از صادرات از طریق بورس به میزان کافی، قاچاق به شدت کاهش یافت بنابراین این کار باید تداوم داشته باشد.

وزیر نفت با بیان این مطلب که مقداری قاچاق هم به اسم حلال‌های مختلف از طریق گمرک انجام می‌شد، تصریح کرد: با همکاری ستاد مبارزه باقاچاق کالا و ارز سامانه‌ای به نام ثبت الکترونیک معاملات نفتی طراحی و تکمیل شد، از این رو هر کسی برای صادرات باید منشأ کالای صادراتی خود را مشخص کند.

زنگنه با اشاره به نشست خود با اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، افزود: آنان نیز بر تکمیل این زنجیره تأکید داشتند تا کسب و کارشان رونق گیرد، کسب و کار آنان نیز هم‌اکنون دچار مشکل است.

زنگنه برقدار کردن چاه‌های کشاورزی را هم یکی از عوامل اثرگذار بر کاهش قاچاق سوخت برشمرد و البته یادآور شد که به نظر بنده چاه‌های کشاورزی منشأ قاچاق نیست.

*توزیع روزانه ۶ هزار تن LPG در کشور

وزیر نفت درباره مصرف گاز مایع (ال‌پی‌جی) در کشور گفت: هم‌اکنون بعضی از خودروها از ال‌پی‌جی به‌صورت غیراستاندارد به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

زنگنه تصریح کرد: چندی پیش بحث‌هایی مبنی بر کمبود ال‌پی‌جی مطرح شده بود، اما باید یادآور شد که مقدار توزیع این سوخت کم نشده است و همه ال‌پی‌جی تولیدی، داخل کشور توزیع می‌شود؛ بخش زیادی از کپسول‌های ال‌پی‌جی در خودروها با کیت‌های غیراستاندارد به‌عنوان سوخت مصرف می‌شود زیرا نسبت به بنزین ارزانتر است.

وی ادامه داد: ال‌پی‌جی تولیدی در کشور برای مصرف سوخت خودرو نیست، بلکه باید برای پخت‌وپز خانوارهای فاقد گاز طبیعی که ۲ میلیون هم بیشتر نیستند، مصرف شود. بر این اساس مصرف ماهانه این خانوارها ۶ هزار تن خواهد بود، در حالی که ما روزانه ۶ هزار تن ال‌پی‌جی در کل کشور توزیع می‌کنیم.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا به سمت افزایش مصرف ال‌پی جی گام بر نمی‌داریم، ادامه داد: به نظر بنده سوخت طبیعی بومی ما گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) است که استفاده از آن به نفع اقتصاد ملی ماست.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه طرح پتروپالایشی ابلاغ شده است، اظهار کرد: شرایط این طرح اعلام شده است از این رو متقاضیان می‌توانند تا ۱۷ اسفندماه تقاضای خود را به صورت کتبی اعلام کنند و تا آخر اردیبهشت سال آینده هم پیشنهاد خود را با فرمت اعلام شده ارائه دهند.

وزیر نفت ادامه داد: ما طی ۶۰ روز تقاضاهای ارائه شده را بررسی می‌کنیم، عامل محدودکننده ما توانایی صندوق توسعه ملی است، باید دید این صندوق چه مقدار توانایی تنفس خوراک برای پرداخت دلاری دارد، حال طبق آیین‌نامه باید در هیئت امنای صندوق هم تصویب شود.

زنگنه گفت: ساخت این طرح‌ها از منابع مردم خواهد بود، اما پس از تکمیل دوران ساخت، قانون‌گذار اعلام کرده است که براساس پولی که سرمایه‌گذاری می‌شود، هزینه خوراک از سرمایه‌گذار گرفته نشود، بنابراین از محل منابع صندوق توسعه ملی پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا واحدهای پتروپالایشی با ظرفیت‌های داخلی ساخته می‌شود یا خیر، تصریح کرد: هم‌اکنون شما با مراجعه به هر کارخانه‌ای می‌بینید برای تهیه تجهیزات از شما ارز می‌خواهند زیرا مواد اولیه ندارند بنابراین به دلیل مشکلات ارزی با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستند، از این‌رو باید برای به سرانجام رساندن چنین طرح‌هایی شامل تامین مواد اولیه و تهیه قطعات یدکی مورد نیازشان، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد ارز به آنها ارائه داد.

*مخالفت با تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس درباره توزیع قیر رایگان

وزیر نفت درباره گنجاندن توزیع قیر رایگان در بودجه سال ۹۹ معادل ۴ میلیون تن اظهار کرد: دولت مخالف این موضوع بوده، اما من این را صریح بگویم این موردی که نوشته شده است اگر تصویب هم شود یک تن قیر به کسی داده نخواهد شد.

زنگنه در ادامه با اشاره به اینکه متنی که در بودجه نوشته شده است اگر شورای نگهبان هم تأیید کند خلاف قانون اساسی است، تصریح کرد: بودجه که براساس تناژ نوشته نمی‌شود؛ ۴ میلیون تن یعنی چقدر؟ از کجا؟ نوشته‌اند از محل تسویه خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها پرداخت شود، اما باید گفت که ما بیش از خوراکی که به پالایشگاه‌ها می‌دهیم از آنها فرآورده می‌گیریم یعنی در واقع پالایشگاه‌ها از ما طلب دارند و بدهکار نیستند، در نتیجه بنده را در چاله می‌اندازند، زیرا می‌گویند قیر رایگان عرضه کنید، در حالی که ما می‌گوییم طلبی از پالایشگاه‌ها نداریم که بابت آن قیر از آنها بگیریم.

وی با اشاره به اینکه دولت موافق بود درباره این موضوع هزینه کند، گفت: کشور باید اداره شود، پرسش من این است که حقوق معلمان را باید پرداخت کرد یا قیر رایگان را؟ بین این دو شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

منبع: فارس

لینک کوتاه : https://negineshomaal.ir/?p=869

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.