تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024
4

عزم توانیر و مجلس شورای اسلامی برای بهینه‌سازی مصرف برق بر پایه عدالت اجتماعی

  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
عزم توانیر و مجلس شورای اسلامی برای بهینه‌سازی مصرف برق بر پایه عدالت اجتماعی

به‌گزارش پایگاه خبری نگین شمال به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمدحسن متولی‌زاده” مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست تخصصی که با حضور پرویز محمدنژاد، قاسم ساعدی و مالک شریعتی رئیس و اعضای کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و از طریق ارتباط تصویری با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق مناطق پنج‌گانه […]

به‌گزارش پایگاه خبری نگین شمال به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمدحسن متولی‌زاده” مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست تخصصی که با حضور پرویز محمدنژاد، قاسم ساعدی و مالک شریعتی رئیس و اعضای کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و از طریق ارتباط تصویری با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق مناطق پنج‌گانه کشور در مرکز پایش شرکت توانیر با محوریت معرفی و بررسی جزییات طرح برق امید و قابلیت‌های فنی و اجرایی این طرح ملی برگزار شد، ترکیب کمیته برق مجلس را یک ترکیب کاملا توانمند و آشنا به مسایل صنعت برق عنوان و شرکت توانیر را مقید به پیگیری نظرات نمایندگان مجلس در اجرای هرچه بهتر این طرح ملی دانست.
متولی‌زاده موافقت کمیسیون انرژی مجلس با کلیات طرح “برق امید” را مایه افتخار و نقطه قوت صنعت برق عنوان و با اشاره به طرح پیشنهادی استفاده از دارایی‌های صنعت برق در بازار سرمایه، این طرح را به منظور پیشبرد طرح‌های صنعت برق ذکر کرد که نیازمند حمایت کمیسیون انرژی است.
مدیرعامل توانیر، تمرکز صنعت برق بر توسعه زیرساخت‌ها و تبعیت آن از رشد مصرف برق طی 40 سال گذشته را خاطرنشان کرد و افزود: صنعت برق در این سال‌ها به‌طور متوسط با 7.1 درصد رشد مصرف روبه رو بود که بالاترین میزان در مقایسه با متوسط جهانی است و پاسخگویی به چنین رشدی نیازمند 2 برابر شدن تاسیسات نیروگاهی، خطوط و پست‌ها و اختصاص سالانه نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که از نظر منابع امکان پذیر نبود، هر چند به لحاظ فنی از توانمندی لازم برخورداریم.
وی، محدودیت منابع انرژی را موضوع مهمتر برشمرد به‌طوری‌که سال گذشته محدودیت سوخت گاز که سوخت اصلی نیروگاه‌ها محسوب می‌شود، صنعت برق را به استفاده از 10 میلیارد لیتر گازوییل به ارزش 4 تا 5 میلیارد دلار مجبور ساخت و این میزان برابر با 15 درصد از کل انرژی مصرفی نیروگاه‌هاست.
مدیرعامل توانیر هر 3 کیلووات ساعت کاهش مصرف برق را با صرفه‌جویی در مصرف یک لیتر گازوییل برابر دانست و با تاکید بر اهمیت کار در هر دو بخش بهینه سازی مصرف انرژی و پیک سایی، به مدیریت توامان عرضه و تقاضای برق از سوی وزارت نیرو طی 3 سال اخیر اشاره کرد و افزود: یکی از روش‌ها در این خصوص استفاده از روش تعرفه‌ای است که در دنیا اجرا می‌شود و پیشنهاد ما استفاده از این روش در کشور برای پایین آوردن مصرف برق یک سری از مشترکان خاص در ساعات پیک شبکه است.
وی با اشاره به مصرف 33 درصد انرژی در بخش خانگی از سهم 50 درصدی این بخش در پیک خبر داد و سرمایه گذاری در بخش خانگی را در هر دو بخش پیک و انرژی حایز اهمیت دانست.
متولی زاده موضوع اصلاح الگوی مصرف را مورد تاکید مقام معظم رهبری ذکر کرد که در اغلب محورهای سیاست‌های کلان ابلاغی به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفته و قانون آن از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز هنر صنعت برق، مقاوم سازی در شرایط تحریم و استفاده بهینه از ظرفیت‌هاست.
در این نشست، “پرویز محمد نژاد” رییس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس با قدردانی از تلاشگران صنعت برق، این نشست را در جهت کسب اطلاع و تبادل نظر نسبت به تصمیمات مرتبط با حوزه انرژی الکتریکی در گستره خاک پهناور کشور عنوان کرد و اظهار داشت: کمیسیون انرژی پروژه‌ای مهم و با حساسیت ویژه و منحصر به فرد را در حوزه برق ایجاد کرده که اخذ تصمیمات متقن و درست به طور حتم نیازمند مشاوره و تعامل با صاحبنظران و کارشناسان در این صنعت زیربنایی است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به هزینه‌بر بودن احداث نیروگاه، کنترل و بهینه‌سازی مصرف مد نظر ما قرار دارد و اعتقاد داریم بهره‌برداری درست از شبکه توزیع و کنترل مصرف برق بهترین راهکار است و ما از کلیات طرح “برق امید” پشتیبانی می‌کنیم و به نظر می‌رسد با اجرای این طرح ملی، عدالت اجتماعی بین مشترکانی که الگو را رعایت می‌کنند و کسانی که به مصرف برق بی‌توجه هستند، برقرار می‌شود.
در ادامه، “قاسم ساعدی” عضو کمیته برق کمیسسون انرژی با قدردانی از زحمات دست اندرکاران صنعت برق در ستاد و صف، عبور از تابستان امسال با حداقل مشکلات را حاصل همت تحسین برانگیز تلاشگران صنعت برق دانست و بر عزم کمیسیون انرژی برای حل مسایل صنعت برق با توجه به ارتباط مستقیم این صنعت با پیشبرد فرایند توسعه در کشور تاکید کرد.
نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کار مطالعاتی مجلس برای ایجاد بسترهای برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور، از ستاد صنعت برق خواست الزامات این صنعت را با توجه به پیش‌بینی سال‌های آینده به کمیته برق ارایه دهند تا این کمیته با مشورت، هم‌اندیشی و اولویت‌بندی الزامات بتواند گام‌های موثری را در جهت حل چالش‌های صنعت برق در برنامه هفتم توسعه بردارد.
وی اظهار داشت: همه دست اندرکاران کشور بر این باورند که طبقات محروم جامعه باید مورد توجه قرار بگیرند و اعتقاد دارم طرح”برق امید” نیز دیدگاه عدالت محور دارد و اینکه تلاش دارید فرهنگ مصرف را با تاکید بر عدالت اجتماعی بهینه کنید، قابل تقدیر است.
“مالک شریعتی” عضو کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس نیز در این نشست خواستار طرح دستورالعمل‌های اجرایی طرح “برق امید” در کمیته برق کمیسیون انرژی با همکاری شرکت توانیر و برگزاری جلسات مشترک برای رفع نکات جزیی از جمله فراوانی‌های مربوط به شناسایی سکونتگاه‌های غیردائم و خانه‌های خالی شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت محاسبات دقیق در طرح “برق امید”، بهره‌مندی ستاد صنعت برق از داده‌ها و اطلاعات بسیار دقیق را ویژگی مثبت صنعت برق کشور عنوان و افزایش هزینه مشترکان پر مصرف و تشویق کم مصرف‌ها در این طرح را مثمر ثمر دانست.
وی یکی از علت‌های موفق نبودن طرح‌ها را آنگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند عدم تبیین درست طرح برای مخاطبان نخبه و مخاطبان عام قبل از اجرا ذکر کرد که با ایجاد فضای مبهم، باعث موضع گیری و رسوب در افکار عمومی و آسیب به طرح می‌شود.
در ادامه این نشست تخصصی، “مصطفی رجبی مشهدی” معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر با تبیین مطالعه پژوهشگاه نیرو در خصوص چگونگی وضعیت تامین انرژی برق تا سال 1407، همکاری مردم با برنامه‌های مدیریت مصرف طی سال 98 را با حدود 2 میلیارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی در مصرف برق همراه دانست که بابت آن 1.7 میلیارد تومان پاداش به مردم تعلق گرفت.
“غلامعلی رخشانی مهر” معاون هماهنگی توزیع توانیر نیز در این نشست پیرامون توسعه به‌هنگام شبکه و تنگناهای اجرایی به ایراد مطالب پرداخت و از بلوغ صنعت برق در مدیریت پیک شبکه و بهبود رشد مصرف پیک از متوسط 10 درصد طی سال‌های 57 تا 67 به یک درصد طی سال گذشته و امسال خبر داد که با رشد 10 تا 11 درصدی مصرف برق مشترکان سنگین و صنعتی همراه بود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر حداقل ایجاد ظرفیت مورد نیاز سالانه بخش تولید متناسب با نیاز مصرف را 2850 مگاوات عنوان کرد که با احتساب ظرفیت مورد نیاز سایر بخش‌های اصلی، بیش از 61 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری به نسبت 60 درصد در بخش تولید، 25 درصد در بخش انتقال و 15 درصد در بخش توزیع را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.
رخشانی مهر افزود: راه حل صنعت برق ما یک الگوی پاسخگویی بار متناسب با فرهنگ مصرف، نوع تولید، تنوع اقلیمی و غیره خاص کشور است که ممکن است با الگوی دنیا متفاوت باشد و کاهش سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها نشان می‌دهد باید روز به روز مجهزتر به سمت برنامه‌های پاسخگویی بار برویم.
ادامه این نشست، با تبیین جزئیات طرح از سوی ستاد و روش‌های اطمینان بخش شرکت‌های توزیع نواحی پنج‌گانه کشور شامل شرکت‌های توزیع برق گلستان، اصفهان، کرمان، زنجان و شیراز از طریق ویدئو کنفرانس همراه بود.

لینک کوتاه : https://negineshomaal.ir/?p=2335

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.