تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
2

سایه شوم ویلاسازان بر شالیزارهای گیلان/ کشاورزان برای گذران زندگی اراضی ‌را ‌با قیمت پایین می‌فروشند

  • ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۵۵
سایه شوم ویلاسازان بر شالیزارهای گیلان/ کشاورزان برای گذران زندگی اراضی ‌را ‌با قیمت پایین می‌فروشند

به گزارش پایگاه خبری نگین شمال به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، در تمام کشورهای موفق، حوزه کشاورزی یکی از معدود حوزه‌های اقتصادی است که از آن حمایت حداکثری می‌شود زیرا خودکفایی این بخش تأثیرات عمیقی بر امنیت، اقتصاد، مسائل فرهنگی و اجتماعی کشورها دارد. تأثیرات راهبردی کشاورزی بر سایر زمینه‌ها، آنچنان است که […]

به گزارش پایگاه خبری نگین شمال به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، در تمام کشورهای موفق، حوزه کشاورزی یکی از معدود حوزه‌های اقتصادی است که از آن حمایت حداکثری می‌شود زیرا خودکفایی این بخش تأثیرات عمیقی بر امنیت، اقتصاد، مسائل فرهنگی و اجتماعی کشورها دارد.

تأثیرات راهبردی کشاورزی بر سایر زمینه‌ها، آنچنان است که مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان خود، به اهمیت بخش کشاورزی اشاره کردند و با اظهار نگرانی از تبدیل و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی فرمودند: «نابودی زمین‌های کشاورزی یک خسارت غیرقابل جبران است و باید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست به‌طور جدی با این پدیده برخورد کنند».

گیلان با مساحت 14 هزار و 44 کیلومترمربع کمتر از یک درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و از این جهت بین استان‌های کشور در جایگاه 28 قرار دارد؛ مرکز گیلان شهر رشت است و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری تا پایان سال 1392 این استان دارای 16 شهرستان، 52 شهر، 43 بخش و 109 دهستان بوده است.
تغییر کاربری اراضی و زمین‌های حاصلخیز شالیزاری و باغات چای به ویلا بلای جان خطه زرخیز گیلان تبدیل شده است که علاوه بر تبعات فرهنگی، آثار جبران‌ناپذیری را برای اقتصاد این استان در آینده‌ای نزدیک به‌دنبال دارد.

مناطق مختلف گیلان به‌ویژه روستاهای خوش‌آب‌وهوای آن از جمله مناطقی هستند که معمولاً برخی سودجویان به آن هجوم می‌آورند و در آنجا تغییر کاربری اعمال می‌کنند از طرفی اهالی و مردم بومی استان بارها و بارها در مورد ویلاسازی غیرمجاز، کوه‌خواری و دخل‌وتصرف در اراضی ملی خبر دادند و خواستار پیگیری این موضوع شدند.

در زمینه تغییر اراضی کشاورزی و ویلاسازی‌ها با روستائیان و اهالی مناطق مختلف استان گیلان به گفت‌وگو پرداختیم و یکی از اهالی روستاهای اطراف رشت با ابراز نگرانی از هجوم غیر بومی‌ها به روستاهای گیلان اظهار داشت: ما نمی‌توانیم در زمین پدری خود ساخت و ساز کنیم اما عده‌ای با پول و رانت ویلاسازی می‌کنند.

یکی دیگر از روستائیان فوشه با بیان گله‌مندی از وضعیت کنونی قوانین تغییر کاربری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: من برای فرزندانم در مزرعه پدری خودم نمی‌توانم خانه بسازم و برای اخذ مجوز باید از هفت‌خوان سازمان‌های مختلف بگذرم اما عده‌ای سریعاً تمام مجوزها را دریافت می‌کنند.

یکی از جوانان روستایی گیلان از علل فروش زمین‌های کشاورزی را عدم حمایت دولت از کشاورزان دانست و تاکید کرد: کشاورز با این همه مشکلات دیگر رغبتی برای کشت و کار ندارد و جوانان روستایی با فروش قطعه‌ای از مزرعه پدری به شهرها مهاجرت می‌کنند چون امکاناتی در روستا فراهم نیست.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این زمینه اظهار داشت: گیلان مملو از ذخایر و موهبت‌‌های الهی است و یکی از جلوه‌های ذخایر خدادادی، جنگل‌های هیرکانی است که به ثبت جهانی رسیده و این نعمت نه‌تنها به گیلان و کشور بلکه متعلق به کل بشریت است.

احمد آقایی با اشاره به اینکه وقتی یک پدیده‌ای ثبت جهانی می‌شود این بدان معناست که جهانیان در آن سهم دارند خاطرنشان کرد: سهم گیلان از جنگل‌های هیرکانی حدود 564 هکتار است که دارای گونه‌های منحصر به‌فردی است و طبیعت بسیار زیبایی دارد.

وی با بیان اینکه به لحاظ تعرض بشریت، متاسفانه دامنه این جنگل به‌خاطر بی‌مبالاتی انسان‌ها در حال کاهش است گفت: اراضی کشاورزی و باغات استان گیلان و مراتع و سواحل از جمله نعمت‌ها و عنایت خداوند متعال است اما به‌لحاظ عدم مسئولیت‌پذیری برخی مسئولان و بداخلاقی برخی شهروندان هر روز دامنه این اراضی طبیعی کاسته می‌شود.

آقایی با اشاره به اینکه اکنون حدودا 330 هکتار اراضی کشاورزی داریم که در گذشته نزدیک به 400 هکتار بود و بیش از 120 هکتار اراضی باغی داشتیم که به دلایل متعدد روز‌به‌روز در بستر قانون یا به‌صورت غیرقانونی دامنه آن کاهش یافته و به 76 هکتار رسیده است افزود: یکی از عوامل کاهش دامنه این اراضی به‌ویژه اراضی کشاورزی، طرح هادی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با ارزشمند دانستن مبانی طرح هادی بیان کرد: این طرح در جهت احیاء و اصلاح روستا، جلوگیری از مهاجرت روستائیان، عمران و آبادی روستا و همچنین فقرزدایی است اما اگر این طرح برای استان‌های شمالی درست مدیریت نشود، سمی مهلک و کشنده است.

وی با بیان اینکه طرح هادی در روستاهای دارای بافت پراکنده که در بین این پراکندگی اراضی زراعی و باغات قرار دارد آسیب رسانده است، گفت: در سایر استان‌ها، بافت روستاها به‌صورت متمرکز است که طرح هادی در آن استان‌ها تاثیرگذار بود اما در گیلان، مازندران و گلستان که روستاها دارای بافت پراکنده هستند، طرح هادی موجب تغییر کاربری و تغییر بافت‌های جغرافیایی و اقلیمی استان شده است.

آقایی با تاکید بر اینکه طرح هادی توانسته کمر باغات، اراضی و مراتع گیلان را بشکند و جنگل‌های طبیعی را تبدیل به جنگل آهنی کند عنوان کرد: اراضی گیلان تبدیل به برج و شهرک‌های خوش‌نشینان شده و مناطق ییلاقی استان نیز تبدیل به استراحتگاه‌‌های مرفهان بی‌درد در برخی مناطق شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان تصریح کرد: برخی مدیران اجرایی سینه را برای مرفهان بی‌درد چاک می‌کنند و راه را در مناطق ییلاقی برایشان باز می‌کنند که این طرح‌های غیرقانونی و تقلیدی غیربومی سبب مواجه شدن استان با چالش‌های فرهنگی شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح هادی باید یک فرصت باشد اما در مناطق ییلاقی عده‌ای از مرفهان بی‌درد ویلاهای چند صد میلیاردی ساختند و عرصه را بر کشاورزان تنگ کردند خاطرنشان کرد: به‌خاطر عدم حمایت دولت از کشاورزان و دامداران، آنها مجبور می‌‌شوند اراضی خود را به قیمت ارزان به این افراد بفروشند.

آقایی با بیان اینکه برخی مدیران و مسئولان برای مرفهان بی‌درد فرش قرمز پهن می‌کنند افزود: این مدیران، کشاورزان و عشایر را بهانه خود قرار می‌دهند در حالی‌که خود آن‌ها نه عشایر هستند و نه درد آنها را می‌فهمند بلکه عشایر را وسیله‌ای برای دستیابی مرفهان به اهداف‌شان قرار می‌دهند.

معاون دادگستری استان گیلان از برخی نمایندگان هم که برای جذب آراء خود در زمینه تغییر کاربری‌ها، وعده و وعید می‌دهند به‌شدت انتقاد کرد و گفت: منافع حاکمیتی و نسل آینده را در نظر بگیرید، چون این نعمات انفال هستند و صاحب اصلی این انفال خدا و پیامبر اکرم(ص) است.

وی با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه در مراتع و جنگل حتی حوزه علمیه و مسجد هم ساخته نشود عنوان کرد: اولویت دستگاه قضا فرمان مقام معظم رهبری است و دستگاه قضا تابع سیاست‌های غلط نیست بلکه ما فقط فرمان ایشان را پیروی و اجرا می‌کنیم.

آقایی با بیان اینکه برخی مدیران اجرایی و بومی که منافع شخصی در بردن خدمات به مناطق جنگلی و مرتع دارند و به بهانه اینکه قانون گفته خدمات بدهیم به محیط زیست آسیب می‌زنند مورد خطاب قرار داد و گفت: بله قانون تکلیف کرده که خدمات برق و گاز بدهید اما اولویت‌ها‌ را در خدمات‌ به مناطق پایین‌دست و نیازمند در نظر بگیرید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان تصریح کرد: دادستان‌ها متولی صیانت انفال هستند و فرمان مقام معظم رهبری برای ما قابل توجه است و در این راستا مدیران دست نامحرمان را از این موهبات قطع کنند و اجازه تعرض به این ذخایر الهی را ندهند.

وی یکی دیگر از علل کاهش اراضی کشاورزی در استان گیلان را بحث مهاجرت‌ها برشمرد و گفت: مهاجرت در آموزه دینی کاملاً پذیرفته و دارای جایگاه است، اما مهاجران حق ندارند اراضی کشاورزی و مرتع را به‌شکل غیرقانونی خریداری کرده و تغییر کاربری دهند.

آقایی با اشاره به اینکه گیلان دارای فرهنگ و سنت دیرینه‌ای منطبق با آموزه‌های دینی است و حفظ این فرهنگ الزامی است خاطرنشان کرد: ما اجازه نمی‌دهیم خرده فرهنگ‌هایی وارد شود که به فرهنگ غنی گیلان صدمه بزند و کسانی که وارد استان می‌شوند باید به ارزش‌ها و بایدها و نبایدهای مردم گیلان احترام بگذارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بیان داشت: با مهاجرت فی‌النفسه مخالف نیستیم اما با غارتگری و سوءاستفاده برخی افراد در این زمینه به شدت مخالف هستیم و با آنان برخورد می‌کنیم؛ مدیران دقت کنند تا بافت روستاها و فرهنگ غنی روستائیان تغییر نکند.

وی با تاکید بر اینکه طرح‌های بومگردی با نظارت و حفظ ارزش‌ها و باورهای مردم همراه شود اظهار داشت: متاسفانه بوم‌گردی و حوزه گردشگری هم بدون مدیریت و سیاست‌گذاری صحیح بستری برای تخریب اراضی کشاورزی و آسیب دیدن روستاها شده است.

آقایی با بیان اینکه مدیران‌ با مسئولیت‌پذیری خود و نیت پاک و مطالعه غنای فرهنگی گذشتگان گیلان در جهت توسعه استان تلاش کنند چرا که این امر برای ما یک فرصت است گفت: اگر منافع فردی و شخصی و حزبی در مدیریت مدیران لحاظ شود شاهد کاهش ذخایر الهی و منابع طبیعی در استان خواهیم بود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید ویژه دارند، یک رویکرد برای عقیم‌سازی توطئه‌های دشمنان و تحریم‌های آنان است و اقتصاد باید بومی باشد و تلاش کنیم تا اراضی حاصلخیز کشاورزی بیش از پیش حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه عدم حمایت دولت از کشاورزان سبب می‌شود کشاورزان برای گذر از آسیب‌ها و رنج‌های زندگی اراضی خود را به‌راحتی با قیمت پایین بفروشند افزود: در این میان سوء استفاده‌گرانی هم هستند که اقدام به تخریب منابع طبیعی و این اراضی حاصلخیز می‌کنند.

آقایی با بیان ایکنه در منطقه ماسال، می‌خواستند حدود 6 هزار مرتع را تبدیل به گردشگری کنند و هزار دامدار در ماسال از این امر ضربه می‌خوردند گفت: اگر دستگاه قضایی ورود نمی‌کرد دامداران اراضی خود را می‌فروختند و آسیب می‌دیدند اما دستگاه قضا جلوی این سیاست نادرست را گرفت و از این نعمت صیانت کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از مدیران استان خواست که در سایه وفاق، همدلی و مسئولیت‌پذیری براساس قانون و اخلاق برای رفع مشکلات گیلان تلاش کنند و اجازه ندهند بی‌تدبیری‌ها باعث شود ذخایر الهی که منابع اقتصادی برای استان دارد از بین برود و این استان تبدیل به یک استان کویری شود.

وی با اشاره به اینکه شورای حفظ بیت‌المال در گیلان متشکل از رئیس کل دادگستری گیلان، مدیرکل حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و بنیاد مسکن و اداره اطلاعات، حفاظت اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی، جهاد کشاورزی تشکیل شده است گفت: هفته‌ای یک روز بازرسی میدانی از منابع طبیعی، مرتع و جنگل‌ها دارند و تصمیم جهادی و انقلابی در جهت رفع تصرف‌ها می‌گیرند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این زمینه اظهار داشت: گیلان به‌خاطر شرایط آب و هوایی مناسب و مواهب طبیعی مقصد بسیاری از مهاجران دیگر استان‌ها شده و 3 برابر جمعیت در واحد سطح در کشور را در این استان شاهد هستیم.

حسن گیلان‌پور با بیان اینکه بخش اعظم اراضی گیلان منابع ملی است تصریح کرد: حدود 400 هزار هکتار مساحتی است که به کشاورزی اختصاص یافته است و با توجه به رشد جمعیت روز‌به‌روز این مساحت کم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی با تشکیل یگان حفاظت و استفاده از ده‌گردشی در سطح استان از اراضی کشاورزی که تامین‌کننده امنیت غذایی استان هستند صیانت می‌کند خاطرنشان کرد: سامانه 131 هم برای گزارش‌های مردمی از تغییر کاربری‌ها ترتیب داده شده است.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر اینکه طبق قانون با تغییر کاربری اراضی و ساخت و سازهای غیر مجاز برخورد می‌شود بیان کرد: در مبحث مجوز هر 6 ماه باید بازدیدهای دوره‌ای توسط دهیاران و بخشداران مناطق انجام شود و جلوی سودجویان گرفته شود.

گیلان‌پور با بیان اینکه بیش از 2 هزار روستای گیلان داخل طرح هادی است افزود: در سال 98 به میزان 249 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در گیلان و 24 هکتار مورد بررسی قرار گرفت و امسال تاکنون 411 مورد تغییر کاربری غیرمجاز شناسایی شده که مورد شکایت و بررسی قرار گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه اراضی شالیزاری باید حفظ شود تا امنیت غذایی تامین شود گفت: شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی نشان داد که هرچقدر توان تخصصی داشته باشیم ولی اگر غذا نداشته باشیم در کشور با بحران مواجه می‌شویم.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: به‌هیچ غیربومی مجوز ساخت مسکونی و تغییر کاربری نمی‌دهیم و این سودجویان و دلالان هستند که به‌نام کشاورز زمین خریداری می‌کنند و این امر مستلزم هوشیاری کشاورزان و دهیاران است تا قوانین به‌‌درستی اجرا شود و اراضی حاصلخیز گیلان حفظ شود.

به گزارش تسنیم، تا زمانی که کشاورزی و دامداری در گیلان حمایت نشود و آمار بیکاری افزایش یابد، شالیزارها و مراتع طعمه سرمایه‌داران و خوش‌نشینانی می‌شود که از رنج کشاورز به‌نفع خود بهره‌برداری می‌کنند و ویلاسازی در تراکم بالا را در سایه امن رانت‌ها و دلالان ادامه می‌دهند.

لینک کوتاه : https://negineshomaal.ir/?p=2249

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.