کد خبر : 4360
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آوریل 2021 - 9:20
-

گیلان:؛

گیلان چند شهرستان و شهر دارد؟

گیلان چند شهرستان و شهر دارد؟

استان گیلان با مساحت ۱۴۰۴۴ کیلومتر مربع مساحت در ۳۶درجه و ۳۳ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۲۷دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار قرار گرفته است. رشته کوه‌های البرز با ارتفاع متوسط ۳۰۰متر از سمت غرب و جنوب آن را احاطه نموده

استان گیلان با مساحت ۱۴۰۴۴ کیلومتر مربع مساحت در ۳۶درجه و ۳۳ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۲۷دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار قرار گرفته است. رشته کوه‌های البرز با ارتفاع متوسط ۳۰۰متر از سمت غرب و جنوب آن را احاطه نموده است و تنها راه دسترسی آن به فلات ایران دره منجیل می‌باشد. استان گیلان بالغ بر ۱۴۰۴۴ کلیومتر مربع مساحت دارد. این استان از شمال به  دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌گردد. بر مبنای آخرین تقسیمات کشوری دارای  ۱۶ شهرستان،۵۲ شهر، ۴۳ بخش، ۱۰۹ دهستان و۲۵۸۳ آبادی دارای سکنه و ۳۳۲ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

شهرستان‌های استان عبارتند از:

آستاراـ آستانه‌اشرفیه ـ املش‌ـ بندرانزلی‌ـ تالش‌ـ رشت‌ـ رضوانشهرـ رودبا‌رـ رودسرـ سیاهکل‌ـ شفت‌ـ صومعه‌سرا ـ فومن ـ لاهیجان- لنگرود و ماسال.

مشخصات عمومی شهرستان ها بر اساس تقسیمات کشوری و تعداد بخش‌ها، دهستان‌ها و آبادی‌ها به تفکیک شهرستان:

 

شهرستان مساحت

(کیلومتر مربع)

بخش شهر دهستان
کل استان ۱۴۰۴۴ ۴۳ ۵۲ ۱۰۹
آستارا ۴۳۰ ۲ ۲ ۴
آستانه اشرفیه ۴۲۳ ۲ ۲ ۶
املش ۴۰۷ ۲ ۲ ۵
بندرانزلی ۲۹۹ ۱ ۱ ۲
تالش ۲۱۶۰ ۴ ۵ ۱۰
رشت ۱۲۱۵ ۶ ۷ ۱۸
رضوانشهر ۷۴۸ ۲ ۲ ۴
رودبار ۲۵۱۷ ۴ ۷ ۱۰
رودسر ۱۳۵۴ ۴ ۵ ۱۰
سیاهکل ۹۷۲ ۲ ۲ ۵
شفت ۵۹۹ ۲ ۲ ۴
صومعه‌سرا ۵۸۸ ۳ ۳ ۷
فومن ۱۰۰۲ ۲ ۳ ۶
لاهیجان ۴۰۷ ۲ ۲ ۷
لنگرود ۴۵۸ ۳ ۵ ۷
ماسال ۴۶۵ ۲ ۲  

 

شهرهای اسان گیلان

 

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت ۱۳۹۰ جمعیت ۱۳۹۵ رتبه در شهرستان
۱ رشت رشت ۶۳۹٬۹۵۱ ۶۷۹٬۹۹۵ ۱
۲ بندر انزلی بندر انزلی ۱۳۶٬۱۹۴ ۱۴۸٬۵۶۴ ۱
۳ لاهیجان لاهیجان ۹۴٬۰۵۱ ۱۰۱٬۰۷۳ ۱
۴ لنگرود لنگرود ۷۴٬۴۷۷ ۷۹٬۴۴۵ ۱
۵ هشتپر تالش ۵۲٬۳۴۴ ۵۴٬۱۷۸ ۱
۶ آستارا آستارا ۴۸٬۴۷۰ ۵۱٬۵۷۹ ۱
۷ صومعه‌سرا صومعه‌سرا ۴۰٬۹۷۸ ۴۷٬۰۸۳ ۱
۸ آستانه اشرفیه آستانه اشرفیه ۴۰٬۷۲۶ ۴۴٬۹۴۱ ۱
۹ رودسر رودسر ۳۷٬۵۷۹ ۳۷٬۹۹۸ ۱
۱۰ فومن فومن ۳۰٬۶۰۸ ۳۵٬۸۴۱ ۱
۱۱ خمام خمام ۱۷٬۱۰۶ ۲۰٬۸۹۷ ۱
۱۲ سیاهکل سیاهکل ۱۸٬۱۷۶ ۱۹٬۹۲۴ ۱
۱۳ رضوانشهر رضوانشهر ۱۵٬۲۶۷ ۱۹٬۵۱۹ ۱
۱۴ ماسال ماسال ۵۰٬۶۸۹ ۱۷٬۹۰۱ ۱
۱۵ رودبار رودبار ۱۷٬۳۹۶ ۱۷٬۶۳۰ ۱
۱۶ املش املش ۱۴٬۹۱۵ ۱۵٬۴۴۴ ۱
۱۷ کیاشهر آستانه اشرفیه ۱۳٬۷۵۳ ۱۴٬۰۲۲ ۲
۱۸ رستم‌آباد رودبار ۱۳٬۷۴۹ ۱۳٬۷۴۶ ۲
۱۹ لوشان رودبار ۱۵٬۱۹۳ ۱۳٬۰۳۲ ۳
۲۰ سنگر رشت ۱۰٬۱۵۴ ۱۲٬۵۸۳ ۲
۲۱ کلاچای رودسر ۱۱٬۹۳۶ ۱۲٬۳۷۹ ۲
۲۲ لوندویل آستارا ۱۰٬۶۱۷ ۱۱٬۲۳۵ ۲
۲۳ اسالم طوالش ۱۰٬۰۴۰ ۱۰٬۷۲۰ ۲
۲۴ رحیم‌آباد رودسر ۸٬۷۱۹ ۱۰٬۵۷۱ ۳
۲۵ لشت نشا رشت ۱۰٬۶۶۲ ۱۰٬۵۳۹ ۳
۲۶ منجیل رودبار ۱۰٬۹۲۶ ۱۰٬۵۰۴ ۴
۲۷ کوچصفهان رشت ۹٬۴۵۰ ۱۰٬۰۲۶ ۴
۲۸ چاف و چمخاله لنگرود ۴٬۴۹۴ ۸٬۸۴۰ ۲
۲۹ چابکسر رودسر ۶٬۹۹۴ ۸٬۲۲۴ ۴
۳۰ شفت شفت ۶٬۵۳۳ ۸٬۱۸۴ ۱
۳۱ پره‌سر رضوانشهر ۷٬۸۲۶ ۱۴٬۰۱۶ ۲
۳۲ لولمان رشت ۳٬۵۵۸ ۷٬۴۲۶ ۵
۳۳ خشکبیجار رشت ۷٬۱۳۳ ۷٬۲۴۵ ۶
۳۴ مرجغل صومعه‌سرا ۶٬۴۷۱ ۶٬۷۳۵ ۲
۳۵ کومله لنگرود ۶٬۰۷۸ ۶٬۴۵۷ ۳
۳۶ بازارجمعه ماسال ۴٬۴۹۳ ۵٬۷۲۹ ۲
۳۷ چوبر طوالش ۵٬۵۲۲ ۵٬۵۵۴ ۳
۳۸ شلمان لنگرود ۵٬۱۸۴ ۵٬۱۰۲ ۴
۳۹ گوراب زرمیخ صومعه‌سرا ۴٬۵۸۸ ۴٬۸۴۰ ۳
۴۰ واجارگاه رودسر ۴٬۵۲۲ ۴٬۵۳۷ ۵
۴۱ حویق طوالش ۴٬۱۹۴ ۴٬۲۶۱ ۴
۴۲ لیسار طوالش ۳٬۲۶۲ ۳٬۶۴۷ ۵
۴۳ رودبنه لاهیجان ۳٬۶۴۶ ۳٬۴۴۱ ۲
۴۴ رانکوه املش ۲٬۲۲۴ ۲٬۱۵۴ ۲
۴۵ احمدسرگوراب شفت ۲٬۳۴۶ ۲٬۱۲۸ ۲
۴۶ اتاقور لنگرود ۱٬۸۰۴ ۱٬۹۳۸ ۵
۴۷ دیلمان سیاهکل ۱٬۶۵۶ ۱٬۷۲۹ ۲
۴۸ بره‌سر رودبار ۱٬۴۱۶ ۱٬۶۱۲ ۵
۴۹ ماسوله فومن ۵۶۸ ۳۹۳ ۲

ارتفاعات:

ارتفاعات استان را می‌توان به دو گروه عمده و اساسی تقسیم نمود:

گروه اول: بخشی از ارتفاعات سلسله جبال البرز بوده که با قرار گرفتن در جنوب استان گیلان این منطقه را از فلات مرکزی ایران جدا ساخته است. شهرستان‌های بندرانزلی، صومعه‌سرا، رشت، آستانه‌اشرفیه و لنگرود در شمال این بخش از ارتفاعات استان قرار گرفته و از ارتفاع کمی برخوردارند.

گروه دوم: در امتداد شهرستان تالش واقع شده‌اند و به کوه‌های تالش معروف بوده و گیلان را از استان اردبیل جدا می‌سازد.

شهرستان‌های واقع در این قسمت استان   (آستارا و تالش) عمدتاً کوهستانی بوده و تنها نوار باریکی از آن‌ها که در جوار دریا قرار دارند، تقریباً مسطح است.

لازم به ذکر است دیگر شهرستان‌های استان(فومن، رودبار، لاهیجان و رودسر) نیز عمدتاً در مناطق کوهستانی قرار دارند. بخش شمالی شهرستان رشت در ارتفاع کم‌تری از سطح دریای آزاد واقع شده و در پاره‌‌ای نقاط بصورت مرداب و باتلاق در آمده است. به طور کلی با حرکت از شمال یعنی از سمت دریا به سوی کوهپایه‌های جنوب استان بر ارتفاع از سطح دریای آزاد افزوده می‌شود تا بالاخره در مناطق مرتفع جنوبی بوسیله سلسله جبال البرز مسدود می‌گردد. تنها کانال ارتباطی استان با مناطق مرکزی کشور از طریق دره منجیل بوده، که از حیث شرایط اقلیمی و جوی نیز عوارض خاص را در بر دارد. این دره ارتفاع کمی از سطح دریا داشته و به همین سبب، عمده‌ترین محور ارتباطی استان(محور قزوین ـ رشت) نیز در همین دره احداث گردیده است.

برخی از مرتفع‌ترین قله‌های استان عبارتند از:

۱- شاه معلم یا دو خواهران ۳۰۹۰ متر در شهرستان فومن.

۲- چاکنه ۲۹۶۳ متر واقع در بخش رحیم‌آباد در شهرستان رودسر.

۳-پشته‌کوه ۲۶۸۵ متر واقع در بخش مرکزی شهرستان رودبار.

۴-کوه دیگاه ۲۶۱۱ متر واقع در شهرستان رضوانشهر.

۵- ارک‌سر۲۵۲۳ متر واقع در بخش چابکسر شهرستان رودسر .

۶-کوه لرینه ۲۵۱۰ متر واقع در بخش عمارلو شهرستان رودبار.

۷-کوه هفته‌خونی دالی ۲۴۷۱ متر واقع در بخش اسالم شهرستان تالش.

۸-درفک ۲۷۰۵ متر در شهرستان سیاهکل.

۹- نقره‌داغ ۳۴۵۰ متر در شهرستان تالش.

۱۰- تیلار ۲۶۲۰ متر در شهرستان تالش.

۱۱- تروشوم ۲۶۳۵ متر در شهرستان فومن.

۱۲- قندکله ۲۵۵۰ متر در شهرستان فومن.

سه رشته کوه گیلان را در بر گرفته‌اند که عبارتند از:

۱ـ کوه‌های تالش که به موازات ساحل دریای خزر امتداد یافته و میان اردبیل و دریای خزر واقع است.

۲-کوه‌های طارم و خلخال که رودخانه سفیدرود از میان دره‌های باریک آن می‌گذرد و آن را از دره‌های دیلمان جدا  می‌سازد. این رودخانه گیلان را به دو بخش تقسیم می‌کند.

۳-کوه‌های دیلمان که دنباله رشته کوه البرز بوده و مرتفع‌ترین قله آن در گیلان، درفک است. از جنوب تا منجیل و از شرق تا مناطق ییلاقی تنکابن و ارتفاعات سه هزار پیش می‌رود.

 وجودکوه‌های بلند و نزدیکی آن‌ها به دریا، تبخیر رودها و دریا، به گیلان آب و هوایی متنوع داده و موجب جریان‌های هوایی متغیر در این منطقه شده است.

خاک‌های گیلان

بخش وسیعی از استان گیلان را جلگه گیلان تشکیل داده که بوسیله رسوبات رودخانه سفید‌رود پدید آمده و همچنین بخش دیگری از استـــان نیز که صفحات جنوبی آن را در بر می‌گیــرد، کوهستانی است. از این رو انواع خاک‌های جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی در سطح این منطقه دیده می‌شود.

الف- خاک‌های جلگه‌ای استان گیلان  با وسعت زیادشان در برگیرنده بخش اعظم زمین‌های زراعی منطقـه می‌باشند. انواع خاک‌های جلگه‌‌‌ای که در سطح استان دیده می‌شوند‌‌. عبارتند از: شن‌های‌ ساحلی، خاک‌های رسوبی بافت‌ریز، خاک‌های چمنی مرطوب و نسبتاً مرطوب و نیمه‌مردابی و خاک‌های باتلاقی که ذیلاً مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ـ شن‌های ساحلی که در نواحی شمالی منطقه و در کناره دریای خزر قرار گرفته‌اند، بخشی از جلگه گیلان است که در مناطق نزدیک به دریا فاقد پوشش گیاهی بوده و قابلیت زراعی نیز ندارند. در حالیکه در نقاط دورتر، به علت بوجود آمدن هوموس و ایجاد چسبندگی در ذرات خاک که امکان نگهداری آب و رشد گیاه را پدید می‌آورد، رویش گیاهان در این خاک‌ها مشاهده می‌گردد. با این حال این خاک‌ها  نیز از استعداد زراعی چندان برخوردار نبوده و غالباً

بعنوان مرتع مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

ـ خاک‌های ‌رسوبی جلگه گیلان که از  رسوبات رودخانه‌های ‌منطقه‌ حاصل ‌گردیده‌اند (عمدتاً سفید‌رود) با بر‌خورداری از شیب بسیار نازل و همچنین زهکشی مناسب، قابلیت بسیار خوبی برای کشاورزی داشته و در ردیف بهترین اراضی قرار می‌گیرند. این خاک‌ها در مناطق شرقی، شمال‌ شرقی و شمال شهر رشت دیده می‌شوند و غالباً تحت کشت‌ محصولاتی چون برنج، درختان میوه، توتون و محصولات تابستانی می‌باشند.

ـ خاک‌های چمنی مرطوب، نسبتاً مرطوب و خاک‌های نیمه مردابی بخشی دیگر از اراضی جلگه‌ای گیلان را تشکیل می‌دهند. خاک‌های چمنی مرطوب و نسبتاً مرطوب غالباً برای کشت برنج مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. این خاک‌ها در برخی نقاط به  سطح آب زیرزمینی که گاهی تا سطح زمین نیز می‌رسد، غیر قابل استفاده بوده و غالباً بصورت چراگاه درآمده‌اند این خاک‌ها در نواحی ساحلی دریای خزر دیده می‌شوند.

ب ـ دامنه‌های شمالی البرز پوشیده از خاک کوهپایه‌هاست. این خاک‌ها که معمولاً دارای عمق نسبتاٌ زیاد هستند در نقاطی که شیب زمین کمتر است، برای زراعت مناسب می‌باشند. عمده‌ترین انواع این خاک‌ها خاک‌های قرمز، زرد و خاک‌های قهوه‌ای جنگلی می‌باشند.

 ـ  خاک‌های قرمز و زرد: بر روی این خاک‌ها یک لایه نازک از بقایای گیاهی وجود دارد. این نوع خاک‌ها در صورت  برخورداری از شیب زیاد باید تحت پوشش گیاهی قرار گرفته تا از فرسودگــی آن‌ها در اثر عوامل طبیعی ممانعت شود. در حال حاضر این خاک‌ها در برخی نقاط تحت کشت محصولاتی چون چای و گندم بوده و در برخی نقاط نیز بصورت مرتع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ـ خاک‌های جنگلی: این خاک‌ها دارای بافت متوسط و سطح آن پوشیده از بقایای گیاهی است. خاک‌های مزبور در منطقه فومن و جنوب لاهیجان دیده می‌شوند.

ج ـ خاک‌های کوهستانی منطقه که قسمت عمده خاک‌های استان را تشکیل می‌دهند در نقاط مرتفع استان به چشم می‌خورند و این نوع خاک‌ها بدلیل شیب زیاد، نمی‌تواند جهت زراعت مورد بهره‌برداری قرارگرفته و عمدتاً پوشیده از جنگل‌های انبوه و متراکم هستند.

سه جریان هوایی منطقه‌ای که موجب بارش در گیلان می‌شوند عبارتند از:

۱ ـ جریان پر فشار سیبری.

۲ ـ جریان اسکاندیناوی.

۳ ـ جریان مدیترانه‌ای.

علاوه بر آن جریان‌های محلی که معمولا دارای نام های محلی اند عبارتند از:

۱- بیرون‌وا‌ـ بادی که از شمال تالاب می‌وزد.

۲- سرتوک‌ـ باد شمال خاوری.

۳- خزری‌ـ باد شمال و شمال باختری که سرد و طوفانی است.

۴- بیرون گیله‌وا‌ـ در زمستان و پاییز موجب باران می‌شود.

۵- دشته‌وا‌ـ از شمال باختری می‌وزد.

۶- خشکه‌وا‌ـ از خاور تالاب انزلی می‌وزد.

۷-گرمیش(گرمچ ـ گرمش) که از البرز به طرف جلگه‌های ساحلی می‌وزد و گرمای محیط را در کوتاه‌ترین مدت چندین درجه بالا می‌برد و می‌تواند سبب آتش سوزی‌هایی در جنگل، روستاها و شهرها شود. وهمچنین باد منجیل که بین رستم آباد و لوشان و بخشی از دره قزل اوزن جریان دارد. از دیگر بادهای محلی گیلان باید از سیاه وا‌ـ آفتاب بوشه‌ـ خشکه دسته وا و کوتیم وا نام برد.

رودخانه‌ها:

 بیش از ۴۰ رودخانه در استان گیلان جریان دارد. مهم‌ترین رودخانه‌ی گیلان، سفیدرود است ‌که از کوه‌های چهل‌ چشمه کردستان سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از استان‌های کردستان، زنجان و پس از گذشتن از دره منجیل، دلتاهای وسیعی با شاخه‌های بسیار تشکیل داده و در نزدیکی بندرکیاشهر(۶۵ کیلومتری شمال شرقی رشت) به دریای خزر می‌ریزد.

شعبه‌های مهم این رود در گیلان عبارتند از:  

صیقلان رودبار کـه از شهـر رشت می‌گذرد و حشمت‌رود و نورود که آب آن‌ها به مصرف زراعت می‌رسد. پلرود، کرگانرود، شفارود، دیناچال، ناورود، شمرود و شلمانرود از دیگر رود‌های مهم جلگه گیلان می‌باشند.

آب و هوا

آب و هوای استان گیلان معتدل می‌باشد که ناشی از تاثیر آب و هوای کوهستانی البرز و دریای‌خزر است. این استان به دلیل همجواری با دریای خزر منطقه‌ای با رطوبت زیاد بوده و رطوبت نسبی آن بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد است. فصل خشکی در طول سال مدت زیادی دوام نـــدارد (در حدود یک ماه از نیمه خرداد تا نیمه تیر ماه) و در غالب اوقات باران می‌بارد. بارندگی در تمامی نواحی استان به یک میزان صورت نمی‌گیرد.

بیش‌ترین ریزش در سطح دشت مربوط به شهر بندرانزلی می‌باشد و حداقل بارندگی درحوالی رودبار، لوشان و منجیل صورت می‌پذیرد. روزهای یخبندان کوتاه و پراکنده بوده و سرما به ندرت از ۱- درجه تجاوز می‌کند.

منبع: سالنامه آماری گیلان – ۱۳۹۳

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

اخبار